Jak tanio nabyć AGD?
24 marca 2017Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie domu bez sprzętu AGD, bez pralki, lodówki czy kuchenki. Pewnie chciałbyś go jednak kupować po korzystniejszych cenach. Czekasz na promocje, oferty...
Grudzień to miesiąc, gdy zwiększa się ilość kupowanych sprzętów AGD i elektroniki, w dużej mierze wpływ na to mają zbliżające się święta. Koniec roku to także wiele okazji, promocji i wyprzedaży.
Jak tanio kupować AGD i elektronikę, by promocja okazała się korzystna dla nas, a nie dla sprzedawcy?
Sprzęt ADG i elektronika to z założenia spore obciążenie domowego budżetu. Dobrym momentem na tego typu inwestycje jest koniec roku – właśnie w tym czasie można znaleźć najwięcej promocji. Należy jednak pamiętać, by podejść do tego zadania ze zdrowym rozsądkiem.
Oto trzy podstawowe techniki, które pozwolą obniżyć koszty zakupu:
1. Łapanie „promocji” i „okazji”.
Promocje pojawiają się przez cały rok. Są to akcje organizowane przez sklep, producenta, likwidacja placówki czy popularne „czyszczenie magazynów”, organizowane najczęściej tuż przed inwentaryzacją.
Czasami niezbędna jest cierpliwość, nie zawsze od razu można znaleźć to, co potrzebne, wiadomo jednak, że wcześniej czy później nastąpi moment, gdy promocja obejmie to, czego szukamy. Warto też regularnie sprawdzać oferty kilku sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby dobrze liczyć i nie dać się złapać na popularne triki stosowane przez sprzedawców.
2. Negocjowania ceny i/lub kupowanie większej ilości w danym sklepie podczas jednej transakcji.
Kupując większą ilość sprzętów lub nabywając droższe urządzenie warto wykorzystać umiejętności negocjacyjne, tym bardziej, że szanse na wynegocjowanie większego rabatu są spore. Łatwiej negocjować z właścicielem mniejszego sklepu niż dużego marketu – miej to na uwadze.
Markety zazwyczaj mają charakter „korporacji”, w kompetencjach sprzedawcy nie ma możliwości uwzględnienia dodatkowego rabatu, może to zrobić wyłącznie kierownik działu lub marketu.
Robiąc większe zakupy koniecznie poproś o rozmowę z kierownikiem, rozmowa na temat rabatu zwiększa twoje szanse na jego uzyskanie.
3. Kupowanie rzeczy potrzebnych i niezbędnych
Skutecznym sposobem na obniżenie wydatków są rozsądne zakupy – kupuj wyłącznie to, co jest ci potrzebne i niezbędne. Samodyscyplina i samokontrola to sposób, by oszczędzać. Zdrowy rozsądek przyda się choćby podczas „łapania okazji”.
Nie warto kupować robota kuchennego tylko dlatego, że poleciła go sąsiadka czy nowego telefonu w sytuacji, gdy stary działa idealnie.
Minimalizm w zakupach AGD i elektroniki to skuteczny sposób, by nie nadwyrężać domowego budżetu, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na niezbędny sprzęt lepszej jakości lub atrakcyjne wakacje.
Komentarze